Wiązowska 5-tka_Foto_Małgorzata Sosnowska (2)

41. Półmaraton Wiązowski inny niż wszystkie!

W Wiązownie pobiegliśmy po raz 41. Ale tegoroczny półmaraton był wyjątkowy. Nigdy przedtem nasza sztandarowa impreza sportowa nie odbyła się w środku lata. Przyzwyczajeni do chłodu i wiatru zawodnicy, tym razem pobiegli w odmiennej aurze. I po raz kolejny udowodnili, że potrafią pokonać każde wyzwanie!

Epidemia koronowirusa skutecznie uniemożliwiła nam organizację biegu w planowanym na przełom lutego i marca terminie. Nie poddaliśmy się jednak i mimo, że logistycznie tegoroczny bieg był dla nas największym wyzwaniem w historii, zdecydowaliśmy się walczyć, żeby piękna biegowa historia właśnie nie została w tym roku przerwana.

Na starcie biegu głównego stanęło 1046 zawodników, wiązowskiej 5-tki – 418, w biegach młodzieżowych 164, a w Biegu Krasnoludków – 188. To mniej niż w poprzednim roku, ale nie ma co się dziwić. Po pierwsze są wakacje. Po drugie – imprezy sportowe w całym kraju mają niższą frekwencję. Wielu biegaczy wciąż unika startów w imprezach masowych ze względu na brak szczepienia. Innym powodem był bez wątpienia fakt, że zapisy mogliśmy uruchomić stosunkowo późno, czekając na prawne potwierdzenie możliwości organizacji biegu.

Organizacja biegu w tym roku wymagała od nas nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. W pracy przy organizacji i zabezpieczeniu zawodników pomagało nam blisko 700 wolontariuszy.

Mimo wszystkich utrudnień 41. Półmaraton Wiązowski odbył się w formie, którą dobrze znamy. Był bieg główny, Wiązowska 5-tka, biegi młodzieżowe i dostarczający ogrom emocji Bieg Krasnoludków.
W biegu głównym zwyciężyli Izabela Paszkiewicz i Mykola Iukhymchuk. W Wiązowskiej 5-tce zwyciężyli Iwona Bernardelli i Damian Kabat. Najlepszymi biegaczami wśród naszych mieszkańców zostali Agnieszka Talacha i Tomasz Wilk.

W biegach młodzieżowych na podium z naszej gminy stanęli: na 300 m: Lena Madejska (I), Pola Fryszkowska (II) i Wiktoria Kiliś (III) oraz Mateusz DomańskI (I), Jakub Kowalski (II), a na 1500 m: Kinga Krawczyk (III).

Uczestnicy naszego wydarzenia wzięli udział w akcji charytatywnej „biegnę dla Natalki”. Dziękujemy! Zaangażowanie uczestników akcji Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczyła na darowiznę na rzecz dziewczynki. Dzięki naszemu biegowi do Natalki trafi 10 tys. zł.

Na przestrzeni ostatnich lat w Półmaratonie Wiązowskim zmieniliśmy wiele. Od systemu rejestracji, organizacji infrastruktury na miejscu, po wizualizację graficzną biegu, stronę internetową, pakiety startowe, a nawet wyżywienie. Nie zmieniła się za to wyjątkowa atmosfera, którą biegacze cenią. Połączenie rodzinnego pikniku z profesjonalnie przygotowanym biegiem daje nam coś, czego nie ma w innych półmaratonach.

Następny start czeka nas już w 27 lutego. I choć mamy nadzieję, że bieg w 2022 roku odbędzie się bez przeszkód, to już zakładamy, że musimy być znów gotowi na wszystko.

Posted in Uncategorized and tagged , .