Start i trasy

1. Gdzie zlokalizowany będzie start?

Start i meta wszystkich biegów znajdują się przy Szkole Podstawowej w Wiązownie, ul. Kościelna 20. GPS: 52°10'14.8"N 21°17'48.2"E.

2. O której startuje mój bieg?

Program wydarzenia znajdziesz tutaj: http://wiazownapolmaraton.pl/program-zawodow/ Pamiętaj, aby być wcześniej po odbiór numeru i pakietu startowego, przeznacz tez kilka minut na rozejrzenie się po terenie imprezy oraz rozgrzewkę.

3. Czy na starcie będą wydzielone strefy startowe?

Start odbywać się będzie falowo, by uniknąć nadmiernego tłoku. Pierwsza strefa – na linii startu - przeznaczona będzie dla najszybszych biegaczy. Druga strefa - dla tych z czasem 1.50.00, trzecia - z czasem 2.00.00, a czwarta – z czasem powyżej 2.00.00. Prosimy zajmować miejsca odpowiednie do własnych możliwości i planowanych wyników. Dzięki startowi falowemu każdy zawodnik ma mierzony czas dopiero po tym, gdy sam przekroczy linię startu (czas netto).

4. Czy jest limit czasu w półmaratonie?

Tak. Bieg główny kończy się o godz. 15.15. Do tej godziny należy przekroczyć linię mety.

5. Czy aby wziąć udział w półmaratonie wymagane są specjalne badania lekarskie?

Przed biegiem polecamy wykonanie badań lekarskich. Możesz się z nimi zgłosić do nas. Pamiętaj, że przy zapisach zaakceptowałeś regulamin, a więc potwierdziłeś, że Twój stan zdrowia pozwala na udział w biegu. Jeśli jest inaczej, odwiedź lekarza lub zrezygnuj z udziału w półmaratonie. Twoje zdrowie i życie jest najważniejsze.

6. Gdzie będą znajdować się przebieralnie dla zawodników?

Przebieralnie dostępne są na 1 i 2 piętrze zgodnie z planem: http://wiazownapolmaraton.pl/odbior-pakietu-startowego/ Będą czynne 23 lutego 2020 r. między 7:30 a 15:30.

7. Gdzie będą znajdować się depozyty i w jakich godzinach będą czynne?

Depozyty znajdują się na 1 i 2 piętrze zgodnie z planem: http://wiazownapolmaraton.pl/odbior-pakietu-startowego/ Będą czynne 23 lutego 2020 r. między 7:30 a 15:30.

8. Co mogę oddać do depozytu?

Przyjmiemy rzeczy, które masz ze sobą, a chcesz je zostawić w bezpiecznym miejscu na czas biegu. Nie przyjmiemy od Ciebie dzieci (te możesz powierzyć pod opiekę pracowników świetlicy: http://wiazownapolmaraton.pl/biegniesz-zostaw-dziecko-w-sali-zabaw/) i zwierząt.

9. Gdzie powinien być przypięty numer startowy?

Dla prawidłowego wyniku numer startowy, który zawiera chip, powinien być umieszczony z przodu koszulki.

10. Gdzie powinna być przypięta kartka „Biegnę dla Poli”?

Najlepiej z przodu koszulki, pod lub nad numerem startowym. Kartkę można odebrać wraz z numerem i pakietem startowym.

11. Co to jest chip i gdzie się znajduje?

Chip to maleńkie radio i antena, które – gdy znajdzie się w okolicy maty pomiarowej - odbiera fale radiowe wysyłane przez matę i jednocześnie wysyła do maty swój numer (jako kolejna fala radiowa). Mata po odebraniu sygnału od chipa zapamiętuje czas i numer wysłany w tym sygnale i przekazuje go do komputera. Chip znajduje się w numerze startowym.

12. Co oznacza czas brutto?

Czas mierzony od przekroczenia linii startu przez pierwszego biegacza do przekroczenia linii mety.

13. Co oznacza czas netto?

Czas mierzony od przekroczenia linii startu przez konkretnego biegacza do przekroczenia przez niego linii mety.

14. Kto to jest pacemaker?

Podstawową funkcją pacemakera, u nas zwanego zającem, jest nadawanie tempa biegu, tak, aby biegacze stawili się na mecie w określonym czasie. Zająca poznacie bardzo łatwo - po baloniku przypiętym do koszulki. Ponadto będzie on charakterystycznie ubrany, gdyż wszyscy nasi pacemakerzy mają jednakowe koszulki. Bieg z pacemakerem to znakomitą opcja przede wszystkim dla debiutantów na danym dystansie, a także pragnących pobić swój rekord życiowy. Nasze zające poznasz tutaj: http://wiazownapolmaraton.pl/pacemakerzy-poszukiwani/.

15. Czy w półmaratonie mogą startować zawodnicy na wózkach?

Tak, wyłącznie na wózkach z napędem bezpośrednim, bez przekładni. Start planowany jest na godz. 11.20.

16. Czy można biec z psem?

Zabrania się startu ze zwierzętami innymi niż pies przewodnik. Pies powinien być na smyczy lub uprzęży, a na terenie imprezy mieć założony kaganiec. Stan zdrowia Twojego pupila sprawdzą nasi weterynarze z Ninox: http://wiazownapolmaraton.pl/porady-weterynarza-zadbaj-o-pupila-podczas-polmaratonu/

17. Gdzie będą znajdować się punkty nawadniania?

Rozmieszenie miejsc, w których rozdawane będą ciepłe i zimne napoje, uwzględniliśmy na planie trasy biegu głównego: http://wiazownapolmaraton.pl/xxxvi-polmaraton-wiazowski/trasa/ Biegacze 23. Wiązowskiej 5-tki mogą liczyć na napoje na nawrocie i po biegu.

18. Co będzie serwowane na punktach nawadniania?

Nasi wolontariusze będą podawać wodę i ciepłą herbatę, a po nawrocie – już w Dziechcińcu – także kawałki czekolady. Jeśli chcecie, możecie ruszyć w trasę ze swoimi napojami i jedzeniem. Prosimy pamiętać o wyrzucaniu śmieci w miejscach do tego przeznaczonych.

19. Jak przebiega trasa biegu?

W zakładce STREFA ZAWODNIKA znajdziesz komplet informacji na temat poszczególnych TRAS.

20. W jaki sposób będzie oznaczany pokonany dystans trasie biegu?

Trasa dla Uczestników 40. PW oznaczona zostanie znakami pionowymi co 1 km i poziomymi co 5 km.

Trasa dla Uczestników Wiązowskiej 5-tki oznaczona zostanie znakami pionowymi co 1 km.

21.Co powinieneś zrobić i jak się zachować, gdy ktoś zasłabnie lub ulegnie wypadkowi na trasie Półmaratonu?

Jeśli widzisz zawodnika, który się przewrócił lub leży przy trasie, zatrzymaj się i zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy. Jeśli tak, zostań przy nim i wezwij pomoc. Na odwrocie każdego numeru startowego powinny być zamieszczone niezbędne dane o zawodniku, w tym kontakt do rodziny. Na odwrocie numeru znajduje się również numer do służb medycznych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie obawiaj się udzielić pierwszej pomocy! Liczy się każda sekunda! Numer alarmowy 887 102 112 jest telefonem do Centrum Operacyjnego, gdzie przyjmowane są wezwania medyczne do osób potrzebujących pomocy podczas biegu.

22. Czy można biec ze słuchawkami?

Nie zabraniamy słuchania muzyki w czasie biegu, jednak zwracamy uwagę na konieczność stosowania się do wskazówek służby porządkowej.

23. Czy można pobiec z wózkiem z dzieckiem?

Tak, z wózkiem biegowym. Z uwagi na komfort biegania prosimy o ustawienie się na końcu ostatniej strefy startowej, pośród innych biegaczy z wózkami.

24. Sytuacja niebezpieczna na trasie. Co robić?

Uczestnicy PW zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i – pod rygorem usunięcia z trasy - bezwzględnego podporządkowania się zaleceniom kierujących ruchem podczas poruszania się po odcinkach trasy, wchodzących w bezpośredni kontakt z ruchem samochodowym (należy poruszać się prawym pasem ruchu). W razie zauważenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu należy jak najszybciej taką sytuację zgłosić obsłudze trasy – funkcjonariuszom policji, strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej, żandarmerii wojskowej. Telefon alarmowy 887 102 112 (znajduje się na każdym numerze startowym).

25. Czego nie wolno na trasie

  1. wnoszenia na trasę biegu przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla innych Uczestników;
  2. uczestnictwa w biegu w stroju zasłaniającym twarz i uniemożliwiającym identyfikację Uczestnika;
  3. startu ze zwierzętami innymi niż pies przewodnik; pies powinien być na smyczy lub uprzęży, a na terenie imprezy mieć założony kaganiec.