• contrast
  • A+
lupa lupa

Historia

Półmaraton Wiązowski to pierwszy długodystansowy bieg rozgrywany w Polsce w okresie zimowo-wiosennym. To jeden z najstarszych tego typu wydarzeń w naszym kraju. Kultywujemy tę tradycję nieprzerwanie od 43 lat, a w 2024 r. pobiegniemy po raz 44.!

Powstał w 1981 r. Odbywa się zawsze na przełomie lutego i marca. Organizatorem I Półmaratonu był Oddział Otwocki Warszawskich Ośrodków Wypoczynku „Wisła” razem z Radą Gminną LZS w Wiązownie.

Sporym wyzwaniem dla organizatorów był II Półmaraton w 1982 r., który został zorganizowany zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego. W tym okresie nie odbywały się żadne ogólnopolskie masowe imprezy sportowe ani kulturalne. Jednakże organizatorom udało się przekonać władze do organizacji tej imprezy biegowej.

Z czasem biegowi głównemu zaczęły towarzyszyć zmagania młodzieży i dzieci na krótszych dystansach, które na stałe wpisały się do programu następnych półmaratonów.

Od IV Półmaratonu zmieniła się jego nazwa na Zimowy Mały Maraton „Świder - Wisła”, a jego głównym organizatorem była Rada Gminna LZS, Urząd Gminy Wiązowna i Rada Wojewódzka LZS. Trasa maratonu wiodła z Wiązowny do Józefowa.

Lata biegły, a półmaraton zyskiwał coraz więcej zwolenników i uczestników. Organizacja zawodów, urokliwe trasy i zaplecze gastronomiczne sprawiają, że biegacze chętnie wracają co roku do Wiązowny, by wziąć udział w biegach rozpoczynających kolejny sezon lekkoatletyczny. Z roku na rok impreza rozrastała się, by na początku lat 90. przyjąć nazwę „Półmaraton Wiązowski” i rozgrywać się tylko na terenie gminy Wiązowna na trasie Wiązowna – Duchnów – Wiązowna.

Obecnie zawodnicy biegną wśród malowniczych lasów, pól i wiosek na trasie Wiązowna – Glinianka – Pęclin - Wiązowna. Obok biegu głównego odbywają się Biegi Młodych w różnych kategoriach wiekowych, Bieg Krasnoludków - dla dzieci najmłodszych, oraz bieg na 5 km. Od 2009 r. podczas biegów głównych wykorzystywane są elektroniczne chipy, które pozwalają na śledzenie pozycji zawodników na trasie i na mecie.

Ogromne zaangażowanie samorządu lokalnego, mieszkańców i sponsorów sprawia, że wciąż rośnie zainteresowanie Półmaratonem. W jubileuszowym 40. Półmaratonie Wiązowskim wystartowała rekordowa liczba - ponad 5000 zawodników. Mimo koronawirusa, nie przerwaliśmy naszej tradycji. W 2021 r. zorganizowaliśmy nasze wydarzenie wyjątkowo na początku lipca, by już 2022 r. wrócić do lutowego terminu.

Półmaraton Wiązowski jest jedną z najstarszych tego typu imprez sportowych w Polsce i na stałe wpisał się w kalendarz imprez biegowych. Oferta skierowana jest zarówno do zawodników uprawiających bieganie wyczynowe, amatorskie, zawodników niepełnosprawnych, dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży licealnej, a także do najmłodszych adeptów biegania. Wielką atrakcją imprezy jest Bieg Krasnoludków dla najmłodszych dzieci, które w specjalnej oprawie pokonują dystans 160 m.

Półmaraton Wiązowski to świetny sprawdzian przed występami lekkoatletycznymi dla wyczynowców, a także znakomity trening dla amatorów.

ID tej strony to: 23