Konferencja organizatorów biegów ulicznych.
Konferencja organizatorów biegów ulicznych.

Konferencja organizatorów biegów ulicznych. Delegacja z Wiązowny o wspólnym bieganiu

Polskie Stowarzyszenie Biegów Ulicznych co roku organizuje konferencję dla organizatorów biegów ulicznych, by przedstawić statystyki biegowe dla kraju, ale też moderować dyskusję o wyzwaniach, które pojawią się na rynku sportowym. W tym roku gościliśmy w Jarosławcu, gm. Postomino, wraz z ponad 60 reprezentantami biegów z całego kraju.

W programie znalazły się tradycyjne prezentacje firm, które oferują usługi wspierające organizację wydarzeń biegowych: pomiar czasu, odlew medali i statuetek, reklamę outdoorową. O przyszłości mistrzostw Polski w maratonie i półmaratonie oraz o współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozmawiali m.in. Stanisław Lenkiewicz, organizator Maratonu w Dębnie i Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega. Doświadczeniem w tym obszarze dzieliły się reprezentacje z Krakowa, Gniezna i Warszawy, a wniosek jest jeden – potrzebne są jasne deklaracje PZLA, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o organizację najważniejszej rywalizacji krajowej.

Burzliwą dyskusję odbyli samorządowcy z organizatorami biegów, prezentujących organizacje pozarządowe i firmy prywatne. Kością niezgody jest opłata startowa, która wyliczana jest na podstawie szacunkowych kosztów organizacji biegu. Wiemy, że samorządy „zarabiać” nie mogą, a większość zadań dotyczących sportu realizują pracownicy już zatrudnieni w administracji publicznej. Z jednej strony to obniża koszty organizacyjne, z drugiej – mocno ogranicza lub zamyka możliwości współpracy reklamowej z podmiotami gospodarczymi. Sytuacja pozostałych organizatorów, którzy często nie mogą liczyć na wsparcie ze środków publicznych, komplikuje się wraz ze spadkiem udziału biegaczy w bieganiu masowym. W tym roku wg statystyk DataSport.pl biegacze startowali zaledwie 1,6 razy w ciągu roku. I chociaż widać poprawę po pandemicznym spadku frekwencji na wydarzeniach biegowych, to do wyników z lat 2018-2019 brakuje jeszcze wiele.

Aby pokonać ten kryzys, biegi coraz częściej myślą o sieciowaniu. Idąc za przykładem Wiązowny, która dołączyła w 2016 r. do Grand Prix Traktu Brzeskiego, powstały „Orły Biegowe” – projekt biegowy, w którym podczas trzech biegów (w Dębnie, Grodzisku Wielkopolskim i Jarosławcu) na trzech dystansach (15 km, półmaraton i maraton) zawodnicy mogą wybiegać dodatkowe nagrody. (link: http://www.orlybiegowe.pl/aktualnosci). W panelu dyskusyjnym poświęconym współpracy organizatorów biegów wzięła udział Anna Rosłaniec – dyrektor Półmaratonu Wiązowskiego, która przybliżyła ideę GPTB i opowiedziała o zaletach i wyzwaniach współpracy przy projekcie. Miała też dla wszystkich dobrą wiadomość – po przerwie spowodowanej Covidem 19, na prośbę biegaczy, w 2024 r. wracamy do wspólnego biegania w Wiązownie, Mińsku Mazowieckim, Międzyrzecu Podlaskim, Siedlcach i Platerowie. Szczegóły już wkrótce na stronie: https://gptb.pl/ i FB.

Dziękujemy za zaproszenie na to biegowe podsumowanie roku. Organizatorów biegów zapraszamy do wstępowania do PSB: https://psb-biegi.com.pl/, a także polecamy doroczną konferencję, na której mamy okazję do spotkań i wymiany doświadczeń. Biegowe statystyki dostępne są: https://psb-biegi.com.pl/zobacz-statystyki-polskiego-stowarzyszenia-biegow/